YİNE KAZANIM, YİNE SAĞLIK-SEN! KİK'TEKİ YENİ KAZANIMLARIMIZ...
03 Haziran 2015, Çarşamba

ÇALIŞAN EŞLERİN NÖBET SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

 

Yetkili Sendika olarak Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılan Kurum İdari Kurul (KİK) Toplantısı’nda birçok kazanıma imza attık. Kazanımlarımız arasında çalışan eşlerin nöbet sorunu, sağlık çalışanlarına muayene önceliği, kaza yapan araçların değer kaybının kasko şirketi tarafından ödenmesi gibi birçok konu bulunuyor.

 

ÇALIŞAN EŞLER ÇOCUKLU İSE AYRI, ÇOCUKSUZ İSE AYNI GÜN NÖBET TUTACAK

Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından olan, çalışan eşlerin nöbet konusunda, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün KİK toplantısında önemli bir kazanıma imza atıldı. Sağlık-Sen’in eşi çalışan sağlık çalışanlarının çocukları var ise farklı günlerde, çocukları yok ise aynı günlerde nöbet tutması talebi kabul edildi.

Yapılan KİK toplantısında, çalışan eşlerin nöbet usulüyle çalışmaları durumunda aile bütünlüğünün bozulduğu, nöbetlerin koordine edilerek düzenlenmesi yönündeki talebimizi kabul edilmesi üzerine, Atama Daire Başkanlığı’nca bu durumda olan personele kolaylık sağlanması amacıyla tüm sağlık teşkilatına yazı yazılmasına karar verildi. Söz konusu yazının en kısa sürede yazılmasıyla önemli bir kazanımımız daha hayata geçmiş olacak.

 

MUAYENE ÖNCELİĞİ YENİDEN GELİYOR

Sağlık çalışanlarının önemli taleplerinden birisi de personele muayene önceliği verilmesiydi. Yapılan KİK toplantısında Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personele randevu önceliği tanınmasında mevzuat açısından bir engel olmadığı takdirde gerekli işlemlerin yapılmasına; personelin çocuklarına muayene önceliği konusunda ise, gerekli araştırmanın yapılmasına karar verildi.

 

ATAMA TALEPLERİ BEKLETİLMEDEN GÖNDERİLECEK

KİK toplantısında gündeme gelen bir başka konu ise, atama taleplerinin Genel Sekreter ve İl Müdürlüklerinde bekletilmesi konusu oldu. Atama Daire Başkanlığı tarafından mevzuata uygun olan tayin taleplerinin gerekli belgelerin eksiksiz olması halinde bekletilmeden bakanlığa gönderilmesi konusunda, İl Sağlık Müdürlüklerine, valilikler aracılığıyla yazı yazılması kabul edildi.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI ÇALIŞANDAN ALINMAYACAK

Ambulans kazalarında hasarlar kasko tarafından ödenmesine karşın, değer kaybı aracı kullanan çalışandan alınıyordu. KİK toplantısında değer kaybının da kasko üzerinden karşılanması konusunda çalışma yapılmasına karar verildi.

 

GEÇİCİ GÖREV YOLLUKLARI, GÖREVLENDİRME SÜRESİ ÜZERİNDEN ÖDENECEK

112 çalışanlarının, görevlendirmelerinde yaşanan gün ve yolluk sorunu da KİK toplantısında giderildi. 112 çalışanları, nöbet esasına göre çalıştığı için, görevlendirmelerde, görevlendirmeler aylık olmasına karşın sadece görev yaptıkları gün sayısı dikkate alınıyordu. Talebimiz üzerine, geçici olarak görevlendirilen personele görevlendirme süresi üzerinden geçici görev yolluğunun ödenmesi gerektiği, bu konuda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Strateji Geliştirme Başkanlığı ile koordineli şekilde 81 il valiliğine yazı yazılmasına karar verildi.

 

SPOR MÜSABAKALARINA KATILAN PERSONELE ÖDENEK VERİLECEK

KİK toplantısındaki bir başka kazanım ise, maçlara ve etkinliklere katılan sağlık çalışanlarına ödeneklerin tam olarak ödenmesi oldu.

 KİK KARARLARI
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo